21 sposobów na motywacje dziecka 0

21 sposobów na motywację dziecka

Posprzątaj, odrobi lekcję, idź na zajęcia dodatkowe! - Masz dosyć ciągłego proszenia?

 

Poznaj najlepsze 21 sprawdzone sposoby na motywacje dziecka :)

 

1) Najpierw podkreśl akceptację, a dopiero potem motywuj.
To pokazuje, że kochasz dziecko, takie, jakie jest, a jednocześnie wierzysz, że może być w czymś lepsze. Jeśli pominiesz etap akceptacji, dziecko może mieć w przyszłości problemy z samoakceptacją i dążyć do wyidealizowanych i nierealnych wzorów.

2) Nie spełniaj każdej jego zachcianki.
Jeśli dziecko dostaje wszystko, o co poprosi, to nigdy nie będzie miało motywacji do starania się i zawalczenia o cokolwiek.

3) Pomagaj mu, ale nie wyręczaj.
Jeśli do nauczenia jest trudny materiał, pomóż dziecku w zrozumieniu go. Każdy sukces podnosi jego samoocenę i chęć do podejmowania kolejnych wyzwań.

4) Bądź cierpliwy.
Dziecko na początku pewne rzeczy robi nieporadnie i powoli: niedokładnie zamiecie podłogę, źle zlepi pierogi. Wtedy pojawia się pokusa, aby samemu robić wszystko, ponieważ wtedy będzie szybciej. Jest to najlepsza droga do zabicia w dziecku chęci do podejmowania jakichkolwiek prac domowych.

5) Powtarzaj mu, że da radę, że w nie wierzysz, bo widzisz jaki wysiłek wkłada w dane zadanie.

6) Daj mu prawo do porażki.
W konkursach czy zawodach zwycięzca może być tylko jeden, więc zapewnij swoje dziecko, że będziesz kochał bez względu na wynik.

7) Pamiętaj jednak, żeby każdorazowo zauważyć sukces dziecka, ponieważ jak każdy lubi być doceniany.

8) Pomagaj dziecku wyznaczać ambitne cele czy zadania. Jeżeli coś przychodzi mu z łatwością, to nie będzie się w to angażował. Z drugiej strony:

9) Nie stawiaj mu zbyt wygórowanych zadań, które przekraczają jego umiejętności na danym etapie rozwoju.

10) Nie krytykuj dziecka, ale jego działania.
Nie mów mu, że jest głupie czy leniwe, gdy dostało słaby stopień w szkole, bo to niszczy jego poczucie wartości i sprawi, że w ogóle zniechęci się do nauki. Zamiast tego zaproponuj rozwiązanie: „myślę, że ten sprawdzian wymagał trochę więcej nauki”.

11) Nie porównuj go do innych dzieci, zwłaszcza gdy robisz to niekonsekwentnie:

  • „wszyscy dostali 3? Nie jesteś wszyscy”, a przy innej okazji: „inni dostali 5? Czemu nie możesz być taki jak inni?”

12) Daj dziecku samodzielność w wykonaniu zadania. W ten sposób faktycznie okazujesz mu zaufanie.

13) Jeśli coś się nie udało pomimo starań, to i tak pochwal go za podjętą próbę. Zapytaj co, jego zdaniem, może poprawić jego wyniki następnym razem.

14) Bądź obecna na ważnych wydarzeniach w jego życiu. Dziecku trudno zrozumieć czemu granie na pianinie jest takie ważne, skoro ty nigdy nie jesteś obecna na jego występach lub nie masz czasu posłuchać jak ćwiczy.

15) Pokazuj mu jego postępy, np. nagrywaj na wideo. Uświadamiaj mu, że staje się coraz lepsze w danej dziedzinie.

16) Wytłumacz po co dane dziecko ma coś robić. Dobre oceny w szkole, to więcej możliwości w przyszłości. Posprzątany pokój, to więcej czasu z mamą, która ma mniej obowiązków. Samodzielne zakupy lub przygotowanie śniadania, to wdzięczność reszty rodziny.

17) Daj dziecku możliwość realizowania swoich pasji.

18) Nagradzaj tym co jest dla niego atrakcyjne

19) Pamiętaj, że nagrody materialne zabijają wewnętrzną motywację. Dziecko robi coś, bo oczekujemy nagrody. Nie powinniśmy tak motywować dzieci do nauki czy sprzątania domu. W takich przypadkach doceń i szanuj dziecko za wykonaną pracę.

20) Dotrzymuj obietnicy. Jeśli jednak obiecałaś coś dziecku w zamian dobrą ocenę, czy grzeczne zachowaniu, koniecznie dotrzymaj słowa. W przeciwnym razie następnym razem dziecko ci nie zaufa.

21) Daj przykład. Pokaż jak twój wysiłek i samodyscyplina doprowadziły cię do jakiegoś sukcesu.

 

sprawdź mnie

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl